Tizenegy gondolat az év elejére
Kezdődik... Ráálltál már a mérlegre? Fogadjunk, hogy igen.
Ilyenkor január elején, amikor a fogadalmak időszaka van, rengetegen döntik el immár véglegesen és utoljára - mert most biztosan sikerül - hogy életmódot váltanak, lefogynak, elkezdenek sportolni végre TV-nézés helyett. Két hét múlva pedig, az azonnal és gyorsan fogyni akaró hölgyek - urak csalódottan veszik tudomásul, hogy nulla energiabefektetéssel és melóval a várt súlycsökkenés nem fog bekövetkezni. Mert mindent most akarunk. Nincs idő várni a változásra. Pedig apró, pici lépésekkel könnyebben és tartósabban tudunk elérni és megtartani bármit.
Adok néhány ötletet, tanácsot, amivel te is könnyebben elindulhatsz ezen az úton.
1. Víz
Nem győzöm hangsúlyozni, milyen fontos szerepet játszik az életmódváltásban a víz. Saját magamon is érzem néha, hogy mennyire meg tud borulni egy napom, ha nem iszom eleget - szédülés, rossz közérzet, fejfájás, és a szervezetedet is gyakran becsapja a szomjúság, mert belekerget felesleges étkezésekbe és nassolásokba. A megfelelő folyadékbevitel az emésztést is gördülékenyebbé teszi, a közvetlenül étkezés előtt elfogyasztott víz pedig az éhségérzetet is csökkentheti, ami hosszú távon a súlyodra is jó hatással lesz. Ha valóban csökkenteni szeretnéd a bevitt kalóriát, akkor felejtsd el a cukros üdítőket, szörpöket, energiaitalokat, és igyál helyettük tiszta vizet, gyógyteát cukor és méz nélkül. Aki most az mondja magában, hogy "nem tudom üresen meginni a teát" az ne is olvasson tovább, ne raboljuk egymás idejét feleslegesen J

2. Reggeli
Erről is nagyon sokat olvashattál már, főleg ha hobbi-fogyókúrázó vagy és kívülről fújod elméletben az összes életmódváltó blogger összes írását. Elmondom én is újra: a reggeli a legfontosabb étkezés, mert ha kihagyod, a tested elkezd takarékoskodni az energiával, ugyanis azt hiszi, hogy kezdődik az éhezés. Az anyagcseréd lelassul, (amit ugye mindenképpen el kell kerülni) és a szervezeted megnöveli az inzulinválaszt is. Ennek az az eredménye, hogy a következő étkezésnél a vércukorszinted megemelkedik, ám rövidesen mégis azt érzed, hogy éhes vagy. Fontos tehát, hogy mindenképpen reggelizz. A kifogásgyártók készítsék el a reggelijüket előző este, vagy keljenek fel fél órával korábban.

3. Vacsorázz módjával!
Aki betartja az egyik legfontosabb szabályt, mely szerint naponta ötször kell étkezni, vacsorára biztosan nem fogja felzabálni a hűtőt ajtóstól. Az utolsó étkezés lefekvés előtt kb. három órával történjen, mert több vizsgálat kimutatta, hogy akik túl későn vacsoráznak, sokkal nehezebben adják le a felszedett kilókat, és hajlamosak megfeledkezni a reggeliről is.

4. Desszert helyett
Ha hiányzik a desszert az étkezésedből, iktasd be a gyümölcsöket az étrendedbe. Fontos, hogy alacsony cukortartalmú gyümölcsöket válassz! (pl.: áfonya, szeder, eper, málna, sárgadinnye)
Beillesztheted a fehérjeturmixokat, gyümölcsturmixokat, chia-pudingot, sült almát, gyümölcssalátákat, saját készítésű gyümölcsjoghurtokat, és számtalan egészséges alapanyagból készült süteményrecept kering az interneten. Persze itt is fontos a kis mennyiség!

5. Chips és ropi helyett
A chips, ropi és mindenféle nasi helyett egyél zöldséget. Céklából, zellerből, csicsókából remek zöldségchipset tudsz otthon készíteni. Darabolj magadnak tízóraira és uzsonnára sárgarépacsíkokat, uborkahasábokat, zellerszárat, és készíts mellé valami egészséges mártogatóst, guacamolét vagy hummuszt.

6. Kerüld a szénsavas, sós, puffasztó ételeket!
Válassz lédús zöldségeket és gyümölcsöket, sótlan magvakat, szénsavmentes ásványvizet, natur gyógyteákat, és nem kell a puffadás, hasi diszkomfortérzés miatt aggódnod.

7. Amit mindenképpen ki kell dobnod
A cukor és a fehérliszt. Cseréld le őket egészséges alternatívára! Ha csak ennyit teszel egészséged érdekében, már megérte.

8. A nyugodt alvás fontossága
Nemrég egy orvosi vizsgálaton hallottam, hogy ha huzamosabb ideig 8 óra alvás helyett csak 6 órát tudsz aludni, akkor szív- és érrendszeri állóképességed 11%-kal csökken, ami jelentősen rontja teljesítményedet. És ne hidd, hogy csak a sportban (már ha sportolsz egyáltalán) fogod észrevenni, ez kihat az egész napodra. Sajnos a fáradtság az étkezéseidet is nagyban befolyásolja, ugyanis ilyenkor hajlamosak vagyunk többet enni, mint amennyire a szervezetünknek szüksége van.

9. Minden nap fél óra: TV-nézéssel vagy mozgással töltöd?
Az egészséges életmód három alappillére az egészséges táplálkozás, a pozitív gondolkodás és a rendszeres mozgás. Napi fél óra mozgás már elegendő ahhoz, hogy a szív- és érrendszeredet kellően karban tartsd, és a súlyodat is kontrolláld. Mi lenne ha 2018-ban ezt a fél órát a TV-nézéstől vennéd el? Fél óra tempós séta, kocogás, otthoni torna, kirándulás, úszás, jóga, ezek a mozgásformák nagyobb túlsúllyal sem megerőltetőek.

10. Méregteleníts!
Napjainkban a szervezet egyik fő feladata, hogy megszabaduljon a káros méreganyagoktól, amit a mindennapi életvitelünkkel beviszünk. Nem kell önpusztító életmódra gondolni, elég a szennyezett levegőre és a különböző adalékanyagokkal készített élelmiszerekre. Ha a kiválasztó szervek, a bőr, a máj, a vesék nem bírnak a feladattal, akkor a méreganyagok egy része elraktározódik a vérben, a kötőszövetekben, az izmokban, az izületekben és a szervekben. Egy idő után kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, mint fáradékonyság, lehangoltság, feszültség, izületi fájdalmak, vérnyomás-ingadozás, emésztési problémák, kellemetlen test és szájszag, bőrpanaszok és alvászavarok. Ha ezek valamelyikét észreveszed magadon, tudhatod, hogy szükséged van egy alapos méregtelenítésre.
A méregtelenítést sokan a koplalással és önsanyargatással azonosítják, tévesen. Ettől sokkal többről van szó. A méregtelenítés a szervezet felszabadítása, kitisztítása és energiával való feltöltése, ami megvalósítható kevésbé drasztikus módon is.

11. Ne a mérleget bűvöld!
Az életmódváltásod ne azzal teljen, hogy minden nap reményvesztetten állsz rá a mérlegre, és morogva veszed tudomásul, hogy nem sikerült eleget fogynod. A negatív hozzáállás, a türelmetlenség és a reményvesztettség nem a cél irányába visz. Az apró célkitűzések, a mindennapos apró örömök sokkal hatásosabbak. Először fél kanállal kevesebb cukor a kávédba, fele olyan vastag szelet kenyér a vacsorához, később eritrit és barna kenyér, majd még később nem lesz nehéz elhagyni ezeket is. Ne feledd, hogy a plussz kilók sem két hét alatt rakódtak rád, leadni sem annyi idő lesz.
Nem kell rohanni, csak tudd, hogy te irányítassz, és kitartó munkával képes vagy bármire!

Sok sikert kívánok a céljaid eléréséhez!